Nederlandse Taal en Cultuur s.r.o.
 
Novinky

Upozornění: Pro všechny zdravotníky, kteří chtějí pracovat v Holandsku, platí od ledna 2017 povinnost prokázat jazykovou schopnost nizoezmského jazyka (dokonce až na úroveň B2/C1, záleží na oboru vzdělání)!!! Teprve po úspěšném obdržení certifikátu se mohou registrovat do tzv. BIG-registru (velký registr portál všech zdravotnických pracovníků.

Birk

Nakladatelství Vyšehrad publikovalo český překlad romnu Birk od Jaapa Robbena​. Tento románový debutz vycházející hvězdy nizoezsmké literatury se dočkal řady ocenění doma i v zahraničí. Na sklonku roku se s ním mohou konečně seznámit i čeští čtenáři.

Český rozhlas Vltava odvysílal v požadu Mozaika rozhovor s nizozesmkým básníkem Mustafou Stitou, který vystoupil v rámci festivalu Den poezie na několiak mástech v Praze Brně. 

.Ve dnech 15. - 19. listopadu vystoupí v Praze a Brně nizozemský básník Mustafa Stitou. Jeho vystoupení budou vždy v nizozemštině s českým překladem. Srdečně zveme a těšíme se na setkání na jednom z večerů.

Lize Spit v Praze

Do Prahy přijíždí Lize Spit, vlámská autorka besteselleru Het smelt (v českém překladu Adély Ebel vychází jako Taje). V Praze vystoupí 9. října na proslulé Avoid Floating Gallery.

I přes značnou obtížnost letošních zkoušek na certifikát CNaVT byla úspěšnost našich kadidátů téměř stoprocentní.

 

Úvod » Články » Novinky » Den poezie

Den poezie

01.11.2016
Den poezie

Thomas Möhlmann se narodil v Nizozemí v roce 1975 a studoval Moderní nizozemskou literaturu na Univerzitě v Amsterodamu. Doposud publikoval šest básnických knih, které vyšly v nizozemštině. Učí Kreativní psaní na ArtEZ Akademii umění v Arnhemu, připravil a editoval dvanáct básnických antologií a to v Nizozemí, Makedonii, Argentině, Kolumbii a Velké Británii. Je zaměstnancem Dutch Foundation for Literature a editorem mezinárodních webových stránek zaměřujících se na poezii Lyrikline, Berlín, webových stránek Poetry International Web, Rotterdam, a nizozemského básnického časopisu Awater.
Jeho první básnická kniha De vloeibare jongen (Tekutý chlapecv) byla na seznamu Ceny C. Buddingha pro novou poezii psanou v nizozemštině, 2006, a byla oceněna prestižní Cenou Lucy B. a C.W. van der Hoogt , v roce 2007. Poslední básnickou sbírkou je zatím kniha Waar we wonen (Kde bydlíme), vyšla v roce 2013.

 

17. listoadu na Avoid Floating Gallery, Rašínovo nábřeží, Praha

Na čtvrtek 17. listopadu plánujeme již třetí ročník minifestivalu Na svobodných vlnách na lodi Avoid Floating Gallery, který se stal již nezbytnou součástí programu festivalu Den poezie a který navazuje na letní festival Na vlnách MKP. Letos na něm vystoupí nizozemský básník Thomas Möhlmann, polský básník Francyzsek Nastulczyk, čeští autoři, byli bychom rádi, kdyby zde četla i slovinská básnířka Barbara Korun.

 

​18. listopadu vknihkupectví Ostrov, Ostrovní 17, Praha

Na tomto večeru, který nese stejný název jako celý letošní ročník festivalu budou číst tři nositelé ceny Magnesia Litera za poezii v posledních letech a to Radek Fridrich, autor mnoha básnických knih, který toto ocenění dostal v roce 2012 za knihu krooa krooa, Olga Stehlíková, která toto ocenění získala v roce 2014 za básnickou knihu Týdny a třetím českým autorem tohoto večera bude letošní držitel ceny Magnesia litera za poezii Ladislav Zedník, který ji obdržel za knihu Město jeden kámen. Zahraničními autory tohoto večera budou přední bulharská básnířka Lidia Galabeva, významný nizozemský básník Thomas Möhlmann a přední slovinská básnířka Barbara Korun.

Karlova 18, Praha 1 - Staré Město, +420 222 220 777, Mobil: +420 603 553 789 nebo +420 603 782 819
info@ntcntc.cz, www.ntcntc.cz

Realizace a SEO LOTOFIDEA s.r.o.